Тироксин вільний (Т4–вільн.)

Тироксин (Т4) становить близько 90% від загальної кількості гормонів, що виділяються щитовидною залозою. У крові Т4 зустрічається або у вільному, або в зв'язаному з білками-глобулінами вигляді. Основна частина всього тироксину - у зв'язаному вигляді і лише 0,1% - у вільному. Саме вільна фракція гормону Т4 є найбільш біологічно активною.

Якщо щитовидна залоза не в змозі виробляти необхідну кількість тироксину або виробляється недостатньо тиреотропного гормону для її стимуляції, з'являються симптоми гіпотиреозу. У хворих зі зниженим рівнем Т4 збільшується маса тіла, сохне шкіра, підвищується втомлюваність, вони стають дуже чутливі до холоду, у жінок порушується менструальний цикл. У разі якщо рівень вільного Т4 вище норми, обмінні процеси в організмі і вироблення в клітинах енергії посилюються, що призводить до гіпертиреозу, для якого характерні прискорене серцебиття, занепокоєння, втрата ваги, порушення сну, тремтіння в руках, сухість і почервоніння очей, набряклість обличчя.

Показання для призначення

  • При симптомах гіпертиреозу: прискореному серцебитті, підвищеній дратівливості, зниженні маси тіла, безсонні, тремтінні рук, слабкості, швидкій втомлюваності, діареї (в деяких випадках), підвищеній чутливості до світла, порушенні зору, набряклості навколо очей, їх сухості, почервонінні, випинанні очних яблук.
  • При симптомах гіпотиреозу: збільшенні маси тіла, сухості шкіри, закрепах, непереносимості холоду, набряках, випадінні волосся, нерегулярних менструаціях у жінок. 
  • При профілактичному (наприклад, щорічному) обстеженні разом з іншими лабораторними тестами (загальним аналізом крові і сечі, різними біохімічними показниками).
  • Для контролю за лікуванням захворювань щитовидної залози - періодично разом з дослідженням тиреотропного гормону (не рідше 1 разу на 3 місяці).
  • Вагітним, схильним до захворювань щитовидної залози або страждаючих ними, - для своєчасного виявлення порушень секреції тиреоїдних гормонів (вони можуть призвести до переривання вагітності або вродженої патології плода).
  • У перші дні життя новонародженим, народженим від матерів із захворюваннями щитовидної залози.

 

Одиниці виміру - нг/дл

Діти до 3 місяців 0,89 - 2,20
Діти від 3 до 12 місяців 0,92 - 1,99
Діти від 1 до 6 років 0,96 - 1,77
Діти від 6 до 11 років 0,97 - 1,67
1-й триместр вагітності 0,94 - 1,52
2-й триместр вагітності 0,75 - 1,32
3-й триместр вагітності 0,65 - 1,21
Дорослі 0,93 - 1,71
Вартість 190 грн
Код: 3102
Термін виконання (днів) - 1
Матеріал для дослідження: Венозна кров


Метод дослідження - Електрохемілюмінесценційний імуноаналіз (ECLIA)

Грунтується на використанні комплексу рутенію з трипропіламіном (TPA), який генерує електрохімічне світло. Емісія світла провокується електричним імпульсом імунного комплексу (який містить з'єднання рутенію), фіксованого на мікрочастинках, обгорнутих в стрептавідин. Перевага електричної ініціації хемілюмінісцентної реакції полягає в тому, що вона може точно контролюватися.