Натрій

Натрій - життєво важливий мікроелемент, який необхідний для передачі імпульсів в нервовій системі і м'язових скорочень. Іон натрію взаємодіє з іншими електролітами (калієм, хлором, карбонат-аніоном) і регулює водно-сольовий баланс організму. Разом вони забезпечують нормальну роботу нервових закінчень - передачу слабких електричних імпульсів і, як наслідок, скорочення м'язів.

Натрій присутній в усіх рідинах і тканинах організму, але найбільша його  концентрація - в крові і в позаклітинній рідині. Рівень позаклітинного натрію контролюється нирками.

Для людей джерело натрію - столова сіль. Більшість отримує добову норму цього елемента.

При зміні рівня натрію в крові змінюється і кількість рідини в тканинах організму. Найчастіше це призводить до зневоднення або набряклості (особливо ніг).

З усіх електролітів натрію в людському організмі найбільше. Він грає головну роль у розподілі рідини між позаклітинним і внутрішньоклітинним просторами. Крім того, він бере участь у передачі нервового імпульсу і скорочення серцевого м'яза. Без певної кількості натрію організм не здатний функціонувати, тому так важливо, щоб його рівень був стабільний і не зазнавав значних коливань.

Натрій виділяється нирками, а його концентрація регулюється гормоном альдостероном, що синтезується в надниркових залозах. Іншими факторами, що підтримують натрій на постійному рівні, є активність ферменту карбоангідрази, дія гормонів з передньої долі гіпофіза, секреція ферменту реніну, АДГ, вазопресин.

Показання для призначення

  • При стандартному лабораторному обстеженні в рамках біохімічного аналізу крові у більшості людей (разом з групою інших електролітів: хлором, калієм, магнієм).
  • При неспецифічних скаргах для контролю результатів лікування артеріальної гіпертензії, серцевої недостатності, захворювань нирок і/або печінки.
  • При підозрі на зневоднення.
  • При симптомах гіпонатріємії (слабкості, млявості, сплутаність свідомості) та гіпернатріємії (спразі, зниженні кількості сечі, судомах).
  • При різкому падінні рівня натрію людина може відчути слабкість і стомлюваність, в деяких випадках виникає сплутаність свідомості аж до коматозного стану. При більш повільному зниженні концентрації натрію симптомів може взагалі не бути, тому його рівень все одно перевіряють навіть при відсутності симптомів.

Одиниці виміру - ммоль/л

 

Референтні значення:
136 - 145
Вартість 100 грн
Код: 2405
Термін виконання (днів) - 1