Загальний холестерин

Холестерин (ХС, холестерол) - жироподібна речовина, життєво-необхідна організму. Холестерин бере участь в утворенні клітинних мембран всіх органів і тканин тіла. На основі холестерину утворюються гормони, які беруть участь в рості, розвитку організму і реалізації функції відтворення. З холестерину утворюються жовчні кислоти, які входять до складу жовчі, завдяки їм в кишечнику всмоктуються жири.

Холестерин не розчиняється у воді, тому для циркуляції по організму він "упаковується" в білкову оболонку, що складається зі спеціальних білків - аполіпопротеїнів. Одержаний комплекс (холестерин + аполіпопротеїн) називається ліпопротеїном. У крові циркулює кілька типів ліпопротеїнів, що розрізняються компонентним складом:

ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ),

ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ),

ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ).

ХС-ЛПНЩ і ХС-ЛПДНЩ вважаються "поганими" видами холестерину, так як вони сприяють утворенню бляшок в артеріях, ХС-ЛПВЩ, навпаки, називають "хорошим", так як складі ЛПВЩ видаляються надлишкові кількості холестерину. Аналіз на загальний холестерин показує сумарну кількість холестерину (і "поганого", і "хорошого"), що циркулює в крові у вигляді ліпопротеїнів.

У печінці виробляється достатня для потреб організму кількість холестерину, однак частина надходить з їжею, в основному з м'ясом і жирними молочними продуктами. Якщо у людини є спадкова схильність до підвищення холестерину або вона вживає занадто багато холестеринвмісної  їжі, то рівень холестерину в крові може підвищуватися і завдавати шкоди організму. Надлишкові кількості холестерину відкладаються в стінках судин у вигляді бляшок, які можуть обмежувати рух крові по судині, а також роблять судини більш жорсткими (атеросклероз), що значно підвищує ризик захворювань серця (ішемічної хвороби, інфаркту) і інсульту.

Показання для призначення

  • Не рідше одного разу в 5 років всім дорослим старше 20 років (зазвичай він входить до переліку стандартного набору тестів при профілактичних оглядах).
  • Разом з аналізами на ХС-ЛПНЩ, ХС-ЛПДНЩ, ХС-ЛПВЩ, тригліцериди і коефіцієнтом атерогенності - у складі ліпідограми.
  • Декілька разів на рік, якщо запропонована дієта з обмеженням тваринних жирів і/або приймаються ліки, що знижують рівень холестерину (щоб перевірити, чи досягає людина цільового рівня холестерину і, відповідно, знижується ризик серцево-судинних захворювань).
  • Якщо в житті пацієнта присутній один або кілька факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань: паління, певний віковий період (чоловіки старше 45 років, жінки старше 55 років), підвищений артеріального тиск (140/90 мм. рт. ст і вище), підвищений рівень холестерину або серцево-судинні захворювання у інших членів сім'ї (інфаркт або інсульт у найближчого родича чоловічої статі молодше 55 років або жіночого молодше 65 років), ішемічна хвороба серця, перенесений інфаркт серцевого м'яза або інсульт, цукровий діабет, надлишкова маса тіла, зловживання алкоголем, прийом великої кількості їжі, що містить тваринні жири, низька фізична активність.
  • В 2-10 років дитині, в сім'ї якого у кого-то були захворювання серця в молодому віці або підвищений холестерин.

 

Одиниці виміру - ммоль/л

 

Референтні значення:
нормальні показники до 5,2
пограничні показники 5,2 - 6,2
високі показники:  більше 6,2
Вартість 100 грн
Код: 2201
Термін виконання (днів) - 1
Матеріал для дослідження: Венозна кров


Метод дослідження - Ферментативно-колориметричний